Jak ewoluowały salony fryzjerskie i dlaczego są dziś nadal popularne

Prawie tak długo jak istnieli ludzie, istnieli też ludzie, którzy strzygli włosy. W najdawniejszych czasach salony fryzjerskie były miejscami spotkań, w których mężczyźni znani jako barberzy, oprócz strzyżenia włosów i golenia twarzy, wykonywali drobne zabiegi chirurgiczne. Jeśli zdecydujesz się zostać fryzjerem, nie martw się, nie będziesz wykonywał operacji chirurgicznych. Ale możesz chcieć wiedzieć co nieco o historii swojego zawodu i miejscach, w których będziesz pracować.

Tysiące lat temu mężczyźni wykonywali narzędzia z kamienia, a niektóre z nich były wystarczająco ostre, aby ciąć włosy. A ponieważ ci pierwsi ludzie wierzyli, że włosy mają mityczne moce i powiązania z duszą, ludzie, którzy je ścinali, byli szanowanymi i ważnymi członkami klanu.

Kapłani i medycy używali zaostrzonych narzędzi krzemiennych lub wykonanych z muszli ostryg do obcinania włosów ważnym członkom egipskiego społeczeństwa. Cyrulicy byli wysoko cenieni i dobrze prosperowali. I nie tylko strzygli włosy. Starożytni Egipcjanie strzygli, zaplatali warkocze, układali i farbowali włosy. Nosili nawet peruki! A co do włosów na twarzy? Nie lubili go i fryzjerzy używali wielu różnych narzędzi do jego usuwania.

W starożytnej Grecji mężczyźni zbierali się na otwartym rynku, aby przycinać sobie brody i włosy. Golenie i obcinanie włosów było wspólnym wydarzeniem! Miejsce to służyło również mężczyznom jako miejsce spotkań i dyskusji na temat lokalnych wiadomości i wydarzeń.

W wielkich czasach Imperium Rzymskiego salony fryzjerskie były zakładane z myślą o młodych szlachcicach, którzy chcieli przyciąć i zakręcić włosy. Cyrulik był uważany za zawód bogaty, a sklepy budowane przez fryzjerów były często eleganckie, dobrze udekorowane i wyposażone w duże lustra. Zawód ten był uważany za elitarny i dochodowy, a salony były miejscami, w których mężczyźni spotykali się, by słuchać nowinek i plotek.

Wczesne amerykańskie barbershopy odzwierciedlały wiele z tego, co działo się w Europie w XIX wieku. Fryzjerzy nie tylko obcinali włosy, golili się i przycinali paznokcie. Wykonywali również drobne zabiegi chirurgiczne i ekstrakcje zębów. W rzeczywistości, czy wiesz, że powód, dla którego słupek fryzjerski wygląda tak, jak wygląda, ma prawdopodobnie coś wspólnego z zakrwawionymi szmatkami, które były wynikiem tych wczesnych praktyk? Fryzjerzy prali zakrwawione ścierki i wieszali je do wyschnięcia na białych słupach. Później czerwony i biały, a jeszcze później niebieski, były kolorami kojarzonymi z barbershopem. A zakład ten był miejscem, w którym mężczyźni mogli się zrelaksować, nawiązać więzi z przyjaciółmi, nadrobić zaległości i zaznać odrobiny męskiego rozpieszczenia.

W XX wieku nastąpiło wiele zwrotów w działalności barbershopów. Kiedy w latach 60-tych i 70-tych długie włosy były modne, nastąpił spadek ich popularności. Później salony fryzjerskie dla mężczyzn w stylu high style zaczęły podbijać tradycyjny model. Ostatnio jednak obserwuje się wzrost popularności. Zwłaszcza w niektórych kulturach, salony fryzjerskie przeżywają swój renesans. W rzeczywistości, w ciągu ostatnich pięciu lat nastąpił wzrost w tej branży, a przewidywane zyski w 2019 roku mają wynieść 4 miliardy dolarów!1

Jeśli zawsze czułeś się jak w domu na fotelu fryzjerskim, może nadszedł czas, aby wejść za fotel. W Salon Success Academy, zapewnimy Ci szkolenie, którego potrzebujesz, aby pracować w tym satysfakcjonującym zawodzie. Wypełnij formularz, aby umówić się na wycieczkę po szkole już dziś. Oferujemy nasz program Barbering w naszych kampusach w Riverside, Upland i West Covina.

O serwisie

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego ze sprzętem fryzjerskim

Jak wybrać odpowiedni fotel fryzjerski?
Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze fotelu fryzjerskiego?
Jak znaleźć dobre meble do salonu fryzjerskiego?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.

 

kontakt@lotniskoparking.com.pl

Galeria